Тя отказва мъжа от повече деца
Снимка: Shutterstock
Оказва се, че една от големите придобивки за мъжа – платената отпуска по бащинство, дава обратен ефект. Тя отказва мъжа да има повече деца.
Това сочат резултати от проучване в Испания, която от 2007 година одобри 2-седмичен платен отпуск за бащите, които искат да си гледат децата вместо майката.
Въвеждайки този закон испанското правителство иска да осигури полово равенство на мъжете и жените както в къщи, така и на работа. Целта на този закон била да насърчи раждаемостта, защото демографските показатели на страната не са добри.
Раждаемостта в Испания е една от най-ниските в Европа. Ефектът от въведените мерки обаче се оказва обратен на очакваното. Това сочат резултати от проучване на екип от университета в Барселона, публикувано в Journal of Public Economics.
Оказва се, че отпуската по бащинство създава неравенство на пазара на труда.
От платеното майчинството има полза – жените ползват по-малко неплатена отпуска за гледане на децата си и се връщат по-рано на работа.
При бащите обаче ефектът е неочакван. След като са били в отпуска по бащинство, те отказват да имат повече деца, нито искат семействата им да са многодетни, коментират водещите изследователи професорите Лидия Фаре и Либертад Гонзалес.
Преди въвеждане на платения отпуск по бащинство нагласите на испанските мъже са били различни – те са мечтаели за голямо семейство и повече деца, сочат проучвания. Но те прекарвали малко време в къщи, полагали по-малко грижи за децата и не помагали в домакинството и във възпитанието на наследниците си. Това сочат данните от проучване през 2007 година.
Ситуацията явно коренно се променя, след като всички тези задължения остават само на бащата и той се оказва в къщи сам с детето.
Резултатът от това е, че семейните двойки се отказват да имат породени деца, отлагат с 6 години и повече раждането на второ и трето дете.
От промяната обаче има и позитивни последици. Учените установяват, че съвременните испански мъже започват да прекарват повече време с децата си в сравнение с преди.
„Те влагат всички ресурси в отглеждане на децата, които имат. Предпочитат качество, а не количество“, коментира проф. Гонзалес пред The Guardian.
Освен това личният опит, натрупан от таткото, който се е грижил за бебето, оказва огромен ефект върху него. Осъзнал колко тежка и отговорна е работата на майката, той гледа на ситуацията от друг ъгъл и това променя отношението му като цяло към броя на децата и отговорностите в семейството.
Мона Василева
В Училище Дени Дидрò се набляга върху изграждането на трайни знания и развиване на креативността и критичното мислене.
Снимка: Училище Дени Дидрò
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари